Teksti suuruse muutmine

Veebilehte on võimalik suurendada ja vähendada, kui hoiad all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja vajutad samal ajal kas “+” või “” klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt. Hoia all Ctrl-klahvi ja liiguta hiire kerimisrulli. Vaate tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutad samaaegselt “Ctrl” ja “0” klahvile.

Elu pärast insulti

Etapp I

Insuldi üliäge faas on haigusilmingute esinemise järgsed kuus tundi, mida nimetatakse õigeaegse ravi ajaaknaks.
Selles faasis on elulise tähtsusega insuldi tunnuste äratundmine, et nende tekkimisel helistada K.O.H.E hädaabinumbrile 112 ja kutsuda endale või lähedasele kiirabi. Kui ajuinfarktiga inimene toimetatakse haiglasse kuni 4,5 tunni jooksul alates haigusnähtude tekkest, on võimalik rakendada trombe lõhustavaid ravimeetodeid (trombolüüs). Kiire abi suurendab insuldihaige ellujäämise ja insuldi nähtudest paranemise tõenäosust.

Insult tekib ootamatult, eelneva stabiilse seisundi foonil. Enamiku insultide puhul tekib üks või mitu järgmist nähtu:

  • Kõnehäire – inimene ei suuda sõnu välja öelda või ei saa enam kõnest aru
  • Näolihaste halvatus – suunurk vajub viltu, kõne muutub selle tõttu pudistavaks
  • Ühe kehapoole halvatus või ainult käe või jala halvatus või tundlikkuse häire – kehapool või jäse on nõrk, kohmakas, tuim
     

Insuldile võivad samuti viidata järsult tekkinud:

  • Nägemishäired (kahelinägemine, ühe või mõlema silma nägemise halvenemine)
  • Tugev pearinglus
  • Tasakaaluhäired Iiveldus ja teadvusekaotus

Insuldi teise vormi, ajuverevalanduse korral esineb ebatavaliselt tugev, järsu algusega peavalu. Ka ajuverevalanduse korral on kannatanu kiire haiglasse toimetamine äärmiselt oluline, kuna mõnedel ajuverevalanduse juhtudel on vajalik kirurgiline ravi.

Haiglasse tuleb koheselt pöörduda ka siis, kui insuldile viitavad sümptomid taanduvad lühikese aja jooksul (kuni 24 tundi). Selline haigusseisund on põhjustatud mööduvast ajuvereringe häirumisest ning seda nimetatakse mööduvaks ehk transistoorseks isheemiliseks atakiks (TIA, varasema nimetusega mini-insult). TIA korral ei saa küll ajurakud püsivalt kahjustada, kuid sellegipoolest peab TIA-sse suhtuma kui tõsisesse ohumärki. TIA ja insuldini viivad riskifaktorid ja haigusprotsessid on enamjaolt samad. TIA ei ole healoomuline seisund.

NB! Kuni viiendikul TIA-t kogenud inimestest tekib ühe nädala jooksul peale TIA-t suur insult. Seda on siiski õigeaegselt tuvastatud riskitegurite ja alustatud insuldi ennetusega võimalik vältida.

Üle maailma on probleemiks see, et sageli ei tunne inimesed insuldi sümptomeid ära ja haiglasse jõutakse alles siis, kui trombolüüs ei ole enam lubatud. Seetõttu tuleb insuldi sümptomeid märgates K.O.H.E helistada numbril 112 ja kutsuda kiirabi, mitte oodata perearsti konsultatsiooni järgmisel päeval.

Etapi osapooled: haigestunu, kiirabitöötajad, arst, õendustöötajad.

Küsi nõu