Teksti suuruse muutmine

Veebilehte on võimalik suurendada ja vähendada, kui hoiad all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja vajutad samal ajal kas “+” või “” klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt. Hoia all Ctrl-klahvi ja liiguta hiire kerimisrulli. Vaate tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutad samaaegselt “Ctrl” ja “0” klahvile.

Elu pärast insulti

Etapp 4

Insuldi neljas faas ehk krooniline faas algab hetkest, mil haigestunu neuroloogilised sümptomid (insuldist põhjustatud häirunud funktsioonid) ja igapäeva tegevustega toimetulek on stabiliseerunud.

Taastumise kulg on erinevatel patsientidel erinev: mõned haiged paranevad paari nädalaga, paljude jaoks on see kuid ja aastaid kestev protsess (kui esinevad püsivad jääknähud).

Selles faasis selgub, kas haigestunu taastusravi on olnud tõhus taastamaks insulti haigestumise eelseid funktsioone või vajab haigestunu kodu- ja töökoha kohandust ning abivahendeid

Insuldi raskusastme põhjal võib ka selguda, et insuldieelseid funktsioone ei ole võimalik loodetud mahus taastada ning haigestunu võib vajada puude ja töövõimetuse taotlemist.

Püsivate jääknähtude esinemisel on ülimalt oluline kohanemine oma puudega, et sellest hoolimata elada võimalikult täisväärtuslikku elu. 

Vajadusel tuleb ravida vaimset tervist (depressiooni), mis on insuldihaigetel väga sagedane elukvaliteeti halvendav tegur.

Ravisoostumus

Kroonilises faasis ei tohi unustada ravisoostumust – arsti poolt määratud ravimeid, taastusravi toiminguid tuleb ka edaspidi järgida, et suurendada võimalust täisväärtuslikuks eluks pärast insulti.

Kordusinsuldi ennetamine

Oluline osa on uue insuldi tekkimise ennetus, selleks tuleb teha:

  1. Muudatused eluviisis
  2. Õigete ravimitega mõjutada riskitegureid
  3. Läbida spetsiifilist ravi vastavalt insuldi tekkepõhjusele
  • Kordusinsult on välditav
  • Alustada ennetusega kohe pärast insulti või transitoorset isheemilist atakki (TIA)
  • Ravi peab olema järjepidev
  • Mitte alahinnata eluviisi muudatusi 

Elusviisi muudatus, milles tuleb seada pikaajalised eesmärgid

  • Vaadake üle toitumine – valige dieet, mis on kasulik Teie või Teie lähedase südamele
  • Teie keha vajab liikumist – oluline on eakohane optimaalne füüsiline aktiivsus
  • Loobuge suitsetamisest – suitsetamine suurendab vähemalt 30% võrra (kordus)insulti haigestumise riski

Habilitatsioon

Insuldi neljandas ehk kroonilises faasis on taastusravist oluliselt suurem rõhk ka lõplikul kohanemisel oma puudega. Habilitatsiooni korral tugevdatakse neid võimeid ja oskusi, mis ongi tugevamad kui need, mis peale insulti kahjustada said.

Vaadake üle, millistes oskustes ja võimetes Teie või Te lähedane tugev on, suunake oma energia nende tugevdamisele ning ümberkohanemine aitab täisväärtuslikule elule kaasa.

Jagage kogemusi, suhelge, liikuge, vältige stressi ja pingeolukordi. Muutke eluviisi ning järgige ravisoovitusi. Julgege abi pakkuda ning abi paluda, julgustage ning tunnustage abipalujat.

Sellest hetkest algab ajaperiood, mis on teie endi luua.

Etapi osapooled: haigestunu, pere, lähedased, perearst, pereõde, koduõde, füsioterapeut, vaimse tervise õde, psühholoog-nõustaja, Sotsiaalkindlustusamet, rehabilitatsiooniasutused, Töötukassa, Insuldiühing, Afaasialiit, kogemusnõustajad, tervisenõustajad, sõltuvusnõustajad-terapeudid

Vaata lisaks:

Tugigrupid, kogukonnateenused, kogemuste jagamine:

Küsi nõu