Kahjustunud närvirakke ei ole võimalik taastada. Esialgses ravis on kõige olulisem vereringe parandamine ja tüsistuste vältimine.
Inimestel, kellel on insuldi tekkest möödunud vähem kui 4,5 tundi, teostatakse haiglas veenisisene trombolüüs ehk lõhustatakse ajuveresoontes olev tromb. Seda tehakse juhul, kui protseduurile pole vastunäidustusi ja sümptomid on piisavalt väljendunud.
Akuutravi ühe ravivõimalusena on ka trombi mehaaniline eemaldamine spetsiaalsete vahenditega. Kirurgilise ravi vajalikkuse otsustab neurokirurg. Seda võidakse kasutada aju aneurüsmi ja ämblikvõrkkestaaluse verejooksu puhul.
Edasises ravis haiglaperioodil pööratakse olulist tähelepanu vererõhu normivahemikus hoidmisele, südame rütmihäirete ravile ja diabeedi korrigeerimisele, et vältida tulevikus insuldi kordumist.
Lisaks teostatakse vajadusel uuringuid, et selgitada võimalikud insuldi riskitegurid, insuldi põhjus ning rakendatakse vastavat ravi. Oluline on vältida tüsistuste teket.
Taastusravi (liikumis- ja kõneravi) alustatakse niipea, kui haigestunu seisund seda võimaldab. Varajane taastusravi aitab insulti haigestunul saavutada parema funktsionaalse toimetuleku igapäevaelus ja vähendab haiglas viibimise kestust ning suremust.
Taastusravi jätkamisel haiglast lahkumise järel on inimese elukvaliteedi taastamise osas väga suur roll.
Paranemise aste, ulatus ja kiirus on igal inimesel erinevad. Esimestel nädalatel toimub paranemine tavaliselt kiiremas tempos, hiljem sümptomite vähenemise tempo aeglustub.
Insuldijärgne haiglaperiood kestab olenevalt insuldi raskusastmest ja tervisenäitajate paranemise tempost, mis on inimeste puhul väga individuaalne.
Kui sinu lähedane on saanud insuldi ja viibib haiglas ravil, vii end kurssi järgmiste sammudega, millega arvestada tuleks:
Etapi osapooled: haigestunu, insuldiõde, neuroloog, logopeed, sotsiaaltöötaja, õendustöötajad, füsioterapeut, kliiniline psühholoog.