Teksti suuruse muutmine

Veebilehte on võimalik suurendada ja vähendada, kui hoiad all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja vajutad samal ajal kas “+” või “” klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt. Hoia all Ctrl-klahvi ja liiguta hiire kerimisrulli. Vaate tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutad samaaegselt “Ctrl” ja “0” klahvile.

Elu pärast insulti

Ravisoostumuse olulisus

Insuldi tagajärjel võib inimesel esineda erinevaid jääknähte:

  • Halvatus või liikumishäire
  • Tundlikkuse häired (kaasa arvatud valu)
  • Kõnelemise või kõnest aru saamise raskused
  • Mõtlemise ja mälu ning tundeelu probleemid (vaimse tervise mured)

Neid jääknähte põhjustab insuldist kannatada saanud ajuosade töö häirumine närvirakkude surma tagajärjel. Hävinud närvirakke ei saa taastada enam miski, kuid ka täiskasvanueas on aju võimeline kohanema.

Tegemist on siiski aeglase protsessiga, mis võib kesta nädalaid, kuid teatud juhtudel ka aastaid. Seepärast on väga olulise tähtsusega insuldijärgse taastusraviga alustada varakult, üldjuhul juba esimese ööpäeva möödudes peale haigestumist.

Taastusravi

Kohe pärast haigestumist tuleb alustada taastusraviga, mille eesmärgiks on iseseisvuse saavutamine oma igapäevastes toimingutes. 

Täielik paranemine insuldist on võimalik ja on seda tõenäolisem, mida noorem on patsient. Taastumine nõuab haigelt motivatsiooni ning koostööd patsiendi ja tema pere ning neuroloogi, perearsti, taastusraviarsti, füsioterapeudi, logopeedi ja vajadusel ka teiste spetsialistide vahel.

Kui haigusnähud ei taandu täielikult, peab õppima täiesti uusi võtteid ja oskusi, mis aitavad teha igapäevatoiminguid vaatamata püsivale puudele. Samuti võib vajalikuks osutuda kodukeskkonna ja töökoha kohandamine insuldist paraneva haige uute vajadustega (nt liikumisabivahendid).

Taastusravi jaguneb kaheks:

  1. Statsionaarne taastusravi on haigetele, kes on stabiilses üldseisundis, motiveeritud teraapiaks, õppimisvõimeline ning on võimeline taastavate protseduuridega tegeleda vähemalt 3 tundi päevas.
  2. Ambulatoorne taastusravi on suunatud haigetele, kes vajavad ühe-kahe taastusravi spetsialisti teenust ning kes ei vaja edasist ööpäevaringset meditsiinilist abi ja kui tema transport ambulatoorsetele teenustele on tagatud.

Loe taastumisest ka Virtuaalkliiniku artiklist „Insult ja selle taastusravi

Läbipõetud insult

Kuni üks neljandik kõigist insultidest on kordusinsuldid. Ennetamaks insuldi kordumist, kasutatakse kõrgvererõhu vastaseid ravimeid, vere kolesterooli taset langetavaid ravimeid, verd vedeldavaid preparaate ja kirurgilisi protseduure kaelaarteritel. Seega on ravisoostumusel insuldi kordumise vältimiseks väga oluline roll.

Küsi nõu